Vandrarhem nära Sydney Central Railway Station, Boende nära Sydney Central Railway Station Australien | Lets Book Hotel

Vandrarhem nära Sydney Central Railway Station

Du är i: hem > Australien Hotell > Hotell nära Sydney Central Railway Station > Vandrarhem

49 Vandrarhem Funna nära Sydney Central Railway Station, Visar 1-15

 
 
Railway Square YHA 4 stars (0.1Km » Sydney Central Railway Station) Vandrarhem
från AUD 39.00
Betyg från 210 recensioner
Perfekt 8.1/10 8.1
8-10 Lee St, Haymarket, Sydney
Railway Square YHA har ett idealiskt läge intill Sydneys centralstation och erbjuder enkel tillgång till lokaltrafiken. Här finns utomhuspool, grillmöjligheter och ett kafé. Det mesta av boendet är in...

I was only there for a very short time (not even 12hours), but the staff at reception were very friendly and check in was seamless; the bed I had was comfortable enough, with clean sheets (although the top bunk was a bit squeaky!). The 4 bed dorm was very roomy, clean and new. The bathroom and showers were clean and adequate. Overall, very impressed, if I'd had more time I would have liked to check out more of the facilities. There were lots of friendly looking people around and it looks lik - Anonymous

Wake Up! Sydney Central 5 stars (0.15Km » Sydney Central Railway Station) Vandrarhem
från AUD 36.00
Betyg från 365 recensioner
Utmärkt 7.7/10 7.7
509 Pitt Street, Sydney
Wake Up! Sydney Central ligger mittemot centralstationen i Sydney och erbjuder 24-timmars incheckning, flygplatstransfer och en resedisk. Hotellet har en bar/nattklubb, Side Bar. Alla rum har TV och v...

We booked a twin room and were given a set of bunk bed with a double at the bottom and a single at the top. The room was spacious and the location was ideal. The kitchen facilities provided are of a very good standard, however some guests were selfish and some food is stolen from the fridges. The club downstairs provides evening entertainment and affordable counter meals. Staff on reception and at tour booking desk were friendly and helpful. Guests also get discount on selected entry tickets fo - Anonymous

Bounce Sydney 5 stars (0.22Km » Sydney Central Railway Station) Vandrarhem
från AUD 38.00
Betyg från 494 recensioner
Fantastisk 8.6/10 8.6
28 Chalmers Street, Sydney
Bounce Sydney ligger i stadsdelen Surry Hills, mittemot centralstationen. Här erbjuds budgetboende, bara 10 km från Sydneys flygplats. Det finns tillgång till restaurang, bar, takterrass och grillplat...

The facilities are very clean. The kitchen has all the essential stuff and is well maintained. Staff are helpful. It is very close to Central station. I stayed in the first floor, windows are just facing the main road, so it was a bit noisy particularly on Friday night which was not surprising. - Anonymous

Sydney Central YHA 5 stars (0.23Km » Sydney Central Railway Station) Vandrarhem
från AUD 40.00
Betyg från 295 recensioner
Utmärkt 7.7/10 7.7
11-23 Rawson Place, Sydney
Detta prisbelönta vandrarhem har en uppvärmd pool och bastu, och ligger i en kulturmärkt byggnad mitt emot Sydneys centralstation. Gästerna kan njuta av panoramautsikt över staden från takterrassen. ...

The staff were mostly very friendly and helpful just like being at home the kitchen facilities are excellent and help low income travellers very good overall hotwater was great in showertrs and 24 hor reception and access key were very helpful next time will try to get to the sauna movies were great too.very relaxing its the little things that make a difference - Anonymous

790 on George Backpackers 3 stars (0.25Km » Sydney Central Railway Station) Vandrarhem
från AUD 29.00
Betyg från 395 recensioner
Utmärkt 7.1/10 7.1
790 George Street, Haymarket, Sydney
Detta vandrarhem för backpackers har ett bekvämt läge på Sydneys livligaste gata. Här erbjuds gemensamt kök, tvättstuga och luftkonditionerade rum med säkra förvaringsskåp. Centralstationen ligger 3 m...

I usually stay here when I visit Sydney. It's right in the heart of the CBD and very cheap. There are certainly more luxurious hostels, but you pay more for them. 790 is cheaper, whilst still being a decent place to stay - generally clean, comfortable (you know a good mattress is important when you're staying at a hostel!), and most of the staff are very friendly and helpful. - Anonymous

Casa Central Backpackers Hostel 3 stars (0.32Km » Sydney Central Railway Station) Vandrarhem
från AUD 32.00
Betyg från 202 recensioner
Utmärkt 7.2/10 7.2
11 Regent Streeet, Chippendale, Sydney
Detta familjedrivna vandrarhem ligger 15 minuters promenad från hjärtat av Sydneys innerstad. Casa Central Backpackers Hostel har en takterrass med grillplats och erbjuder prisvärt boende med gratis W...

Firstly the staff are very friendly and welcoming. Secondly there is a very laid back and friendly attitude in the hostel. There is a core of young students/world travellers staying there that have been there a while. They are all lovely. It was nice to spend time with them. Impromptu drinks on the roof terrace were open to all. I would say the accomodation is quite basic and it's perhaps a little rough round the edges but for less than £200 for 8 days those edges didn't seem so rough. You woul - Anonymous

Sydney City Hostels 0 stars (0.35Km » Sydney Central Railway Station) Vandrarhem
från AUD 26.00
Betyg från 104 recensioner
Bra 6.5/10 6.5
701 George Street, Sydney
Sydney City Hostel ligger i hjärtat av det centrala affärsdistriktet, CBD. Gästerna erbjuds en gratis kontinental frukost, gratis internet och kaffe/te under hela dagen. Sydney City Hostel ligger bek...

I liked the central location, on the main street in Sydney, everything was easily accessable. - Anonymous

Home Backpackers 2 stars (0.42Km » Sydney Central Railway Station) Vandrarhem
från AUD 27.00
Betyg från 78 recensioner
Acceptabelt 5.3/10 5.3
238 Elizabeth Street, Sydney
Home Backpackers erbjuder bekvämt budgetboende i hjärtat av Sydney. Här är stämningen avslappnad och varje kväll planeras olika aktiviteter. Home Backpackers ligger inom bekvämt gångavstånd från cent...

The price, location - Anonymous

Big Hostel 0 stars (0.49Km » Sydney Central Railway Station) Vandrarhem
från AUD 30.00
Betyg från 434 recensioner
Utmärkt 7.9/10 7.9
212 Elizabeth Street, Surry Hills, Sydney
Big Hostel erbjuder prisvärt boende i Sydney, bara 5 minuters promenad från centralstationen. Här finns en takträdgård med grillplats och solterrass. Det finns även gratis Wi-Fi. Big Hostel Sydney er...

I like the staff. they all very responsible and responsive about our request. Room was clean, A/C was good, TV too small but who care? We didn't need it. In fact there is a big TV in the lobby and wi-fi services. Great Place to stay and holiday. - Anonymous

Sydney Central Inn 3 stars (0.52Km » Sydney Central Railway Station) Vandrarhem
från AUD 30.00
Betyg från 162 recensioner
Väldigt bra 7.0/10 7.0
428 Pitt St, Sydney
Sydney Central Hostel ligger i en kulturskyddad byggnad i hjärtat av Sydney. Här erbjuds prisvärt boende med Wi-Fi, kök och tvättstuga. Centralstationen ligger 5 minuters promenad bort. På Sydney Cen...

The girl on reception was lovely; really friendly and helpful. The beds were so comfy, will definitely be back again for another good nights sleep! Also, I liked that the toilets and showers were singular and altogether, and there wasn't just one big room with loads of toilets and showers like most hostels have. It gave you a bit more space and privacy, which I really appreciated. - Anonymous

Maze Backpackers - Sydney 0 stars (0.55Km » Sydney Central Railway Station) Vandrarhem
från AUD 26.00
Betyg från 1008 recensioner
Bra 6.3/10 6.3
417 Pitt Street, Sydney
Det livliga vandrarhemmet Maze Backpackers har ett utmärkt läge mitt i Sydney, endast 5 minuters promenad från centralstationen. Det erbjuder dygnsöppen reception, flygplatstransfer och tvättstuga. M...

Staff were amazing - Aimee was so helpful and friendly - she absolutely made our stay at maze fantastic! All the staff were extremely helpful and friendly - we had to most interaction with Aimee and loved her top- notch customer service skills. We were two mature sisters who are young at heart and she made us feel like we were 'one of the gang' - our age did not matter. :-) The convenience of the location is second to none. Kitchen facilities were outstanding - very clean and very well- organis - Anonymous

Nomads Westend Backpackers 4 stars (0.56Km » Sydney Central Railway Station) Vandrarhem
från AUD 22.00
Betyg från 297 recensioner
Bra 6.1/10 6.1
412 Pitt Street, Sydney
Nomads Westend Backpackers erbjuder ett prisvärt boende bara 5 minuters promenad från centralstationen i Sydney. Boendet har ett välutrustat gemensamt kök, ett TV-rum och ett spelrum. Alla rum på Wes...

We were two young female backpackers and it was an experience we will never forget....We liked the staff (pretty sure seeing them all dressed like girls was probably why haha)...when we first arrived they offered us free goon....mmmm...played some games ;p had a night out on the town :) they showed us where to get pizza...great atmosphere... And our own bathroom :d woot woot!!!! Umm and yea it's just very friendly! - Anonymous

Central Perk Backpackers 3 stars (0.64Km » Sydney Central Railway Station) Vandrarhem
från AUD 22.00
Betyg från 123 recensioner
Okej 5.7/10 5.7
611 George Street, Sydney
Central Perk Backpackers ligger mitt i centrala Sydney. Det finns ett antal pubar, butiker och restauranger knappt 1 minut promenad från boendet. Som gäst erbjuds du gratis Wi-Fi och gratis kontinenta...

Great, nice and easy and what I needed :) - Anonymous

Alfred Park Accommodation 3 stars (0.67Km » Sydney Central Railway Station) Vandrarhem
från AUD 25.00
Betyg från 105 recensioner
Utmärkt 7.1/10 7.1
207 Cleveland Street, Sydney
Detta vandrarhem ligger bara 5 minuters promenad från centralstationen och erbjuder gratis internet de första 24 timmarna av din vistelse. I alla rum på vandrarhemmet finns TV och sängkläder. Även han...

The staff who worked Monday night was very helpful, friendly and professional. I was impressed when she asked everyone to make sure they clean their own mess up in the kitchen! When I needed to borrow a towel, that was no problem... The location near central station and the airport is excellent. The shower and bathroom facilities were clean. And the kitchen was pretty good, stainless benches and gas Hobbs very good. Very little clutter. Having air con, tv and a fridge in the room was good t - Anonymous

Tokyo Village Hostel 0 stars (0.7Km » Sydney Central Railway Station) Vandrarhem
från AUD 28.00
Betyg från 18 recensioner
Väldigt bra 6.7/10 6.7
245-247 Cleveland Street , Sydney
Tokyo Village Hostel is located across Alfred Park, a 10-minute walk from Central Railway Station. The property offers free use of communal facilities, free Wi-Fi access for guests staying for over a ...

 Visar 1-15 av 49 hotell
[1] 2 3 4

Australien Sök hotell

Incheckningsdatum

calendar

Utcheckningsdatum

calendar

Avancerad sökning:

Hotell typ

Vandrarhemaktiv

Faciliteter

Buss till/från flygplats26 Hotell
Familjerum10 Hotell
Gayvänligt5 Hotell
Inomhuspool1 Hotell
Kostnadsfri Wi-Fi ingår20 Hotell
Ljudisolerade rum3 Hotell
Luftkonditionering19 Hotell
Parkering13 Hotell
Restaurang9 Hotell
Rum/faciliteter för funktionshindrade12 Hotell
Wi-Fi/trådlöst LAN41 Hotell

Sydney Central Railway Station Karta


mapKarta


tickLåga priser
tickInga bokningsavgifter
tickMaximal valfrihet
tickNöjda gäster

Facebook

Facebook
Gilla oss på Facebook

Närliggande landmärken

Airport
Kingsford Smith Airport 6.77 Km
Attraction
Sydney Aquarium 1.57 Km
Business Area
Fox Studios Australia 2.23 Km
Convention Centre
Sydney Exhibition Centre 1.01 Km
Golf Course
The Australian Golf Course 3.84 Km
Institution
University of Sydney 1.89 Km
Landmark
Woolloomooloo Wharf 2.3 Km
Harbour Bridge 3.6 Km
Marina
Circular Quay 2.6 Km
Museum
Australian National Maritime Museum 1.71 Km
Park
Hyde Park 1.4 Km
The Royal Botanic Gardens 2.4 Km
Popular area
Oxford Street Sydney 1 Km
Oxford Street Darlinghurst 1.21 Km
Darling Harbour Sydney 1.28 Km
King Street Wharf Entertainment District 1.87 Km
Kings Cross 1.98 Km
Darlinghurst Road, Kings Cross 2.04 Km
Sydney Football Stadium
Aussie Stadium 1.92 Km
Theatre
Sydney Opera House 3.09 Km
Train Station
Sydney Central Railway Station 0 Km

Sydney Central Railway Station Hotellets typer

1* stjärniga hotell nära Sydney Central Railway Station
2* stjärniga hotell nära Sydney Central Railway Station
3* stjärniga hotell nära Sydney Central Railway Station
4* stjärniga hotell nära Sydney Central Railway Station
5* stjärniga lyxhotell nära Sydney Central Railway Station
Bed and Breakfast nära Sydney Central Railway Station
Lägenhet nära Sydney Central Railway Station
Motell nära Sydney Central Railway Station
Pensionat m.m. nära Sydney Central Railway Station
Vandrarhem nära Sydney Central Railway Station

Pris Sydney Central Railway Station

Sydney Central Railway Station Hotell under 100 AUD
Sydney Central Railway Station Hotell från 100 AUD till 200 AUD
Sydney Central Railway Station Hotell från 200 AUD till 300 AUD
Sydney Central Railway Station Hotell över 300 AUD

Hotell i Australien - Populära städer

Gold Coast
Sydney
Melbourne
Brisbane
Byron Bay
Perth
Adelaide
Cairns
Port Douglas
Hobart
Noosa
Jindabyne
Coffs Harbour
Canberra
Darwin
Airlie Beach
Mooloolaba
Hervey Bay
Thredbo Village
Townsville
Noosaville
Launceston
Caloundra
Port Macquarie
Merrimbula

Alla städer i Australien »

hotell i Australien - Regioner

Hotell i Lord Howe Island
Hotell i King Island
Hotell i New South Wales
Hotell i Queensland
Hotell i Victoria
Hotell i Western Australia
Hotell i CBD
Hotell i Central Business District

Alla regioner i Australien »

hem | om lets book hotel © LetsBookHotel.com 2014